VÍTÁME NOVÉ ČLENY

16.3. 2022: NA SLOVÍČKO s kapitánkou týmu juniorek Terezou Smítalovou

16.03.2022

V rozhovoru se dozvíte o sezóně juniorek, o roli kapitánky, či kdo podle Terky vyhraje extraligu

Jaký je tvůj oblíbený volejbalový tým?

Tak určitě mám moc ráda italský tým. Vlastně jsme jejich krásnou hru viděli minulý rok v září, kdy se hrálo ME mužů v Ostravě. Myslím, že to byl velký volejbalový zážitek, teda alespoň pro mě, a nakonec Itálie skončila na 1. místě, takže jsme viděli hrát mistry Evropy.

A taky je můj oblíbený tým samozřejmě VK Raškovice Juniorky/Kadetky.

Máš nějaký volejbalový vzor?

Volejbalový vzor asi úplně nemám.

Máš za sebou první sezónu jako kapitánka týmů, můžeš nám popsat jaká z tvého pohledu byla?

Sezóna 2021/22 byla dost náročná. Už jen z toho důvodu, že jsem dostala roli kapitánky a s tím spoustu dalších a nových povinností, které jsem jako "obyčejná" hráčka v poli neznala. 

Ale taky z toho důvodu, že jsme vlastně po roce covidové pauze nastoupili do juniorské soutěže, a navíc jsme do toho hráli Český Pohár kadetek a jezdili různě po České republice. Určitě to bylo fyzicky náročnější než předchozí sezóny. Taky jsme skoro nikdy nehrály v úplné sestavě, protože byly různé karantény nebo holky měly covid, byly nemocné. 

Ale sezónu jsem si moc užila, nasbírala spoustu nových zkušeností a moc se těším na další.

Kapitánka musí během utkání hodně komunikovat, hecovat tým, být tady pro ně a řešit problémy, myslíš, že tě to hodně odklánělo od volejbalového výkonu nebo ti to naopak pomáhalo?

No, na začátku sezóny to pro mě bylo těžké takhle podporovat tým, jelikož nejsem moc komunikativní člověk, ale postupně jsem si začala zvykat a snažila se plnit všechny tyhle kapitánské záležitosti. 

Pořád mi to moc nejde teda, co si budeme, ale snažila jsem se, a to se cení. Teď už vím, že role kapitánky není vůbec jednoduchá. A jinak myslím, že mi to spíš pomáhalo (jak kdy).

V sezóně si nastoupila na všech postech. Hrála si libero, vypomáhala na nahrávce, útočila z pozice smečařky, univerzálky, a dokonce naskočila na pár míčů i na střed. Jen málo hráčů dokáže hrát na tolika postech. Bereš tuto zkušenost spíše jako výhodu nebo nevýhodu?

Tak ona je to výhoda i nevýhoda. Když nám chybí nějaká hráčka na určitém postu, tak tam zaskočím a jsem vcelku schopná to uhrát. Ale zase pro mě je to nevýhoda v tom, že se na trénincích většinou soustředím na post smečaře 

když mám potom na zápase hrát jiný post, tak je složité se do toho dostat, když to prakticky netrénuji.

V týmu se zdá, že vše funguje. 4. místo je toho jen důkazem. Museli jste řešit během sezóny i nějaké problémy nebo se dokážete podržet za jakékoliv situace?

Myslím, že jsme tým se vším všudy a nějaké problémy asi byly, ale často je řešíme spolu a vždycky se podporujeme a podržíme se navzájem.

Premiérová účast v juniorské soutěži a hned je z toho umístění v první půlce tabulky, co to mu říkáš?

I když jsme párkrát zachybovaly a prohrály důležité zápasy, tak myslím, že moc pěkný výkon.

Myslíš, že současný tým může pomýšlet v příštím roce i na lepší umístění?

Samozřejmě. Všechno jde, když se chce. A navíc si myslím, že jsme se v letošní sezóně hodně rozehrály.

Jaké si myslíš, že jsou největší přednosti vašeho týmu?

Rozhodně kolektiv. I přes docela velký věkový rozdíl, jsme schopné bavit se spolu o čemkoliv, každá zná tu druhou a vídáme se i mimo volejbal. Dokáže se to projevit třeba při hře, že si dokážeme věřit a být k sobě upřímné.

Kdyby si měla prásknout nějaké informace ze šatny, co by to bylo?

Myslím, že žádné nejsou. A kdyby nějaké byly, tak je přeci neprásknu :-D

Už několik let vás trénuje mladý trenér, myslíš, že je to spíše výhoda nebo nevýhoda? Přece jenom nemusí mít tolik zkušeností.

Tak nad tím jsem asi nikdy neuvažovala. Ale řekla bych, že to asi není nevýhoda. Právě myslím, že dělá všechno pro to, aby ty zkušenosti nasbíral. Více nám rozumí a snaží se dělat zajímavější a kvalitní tréninky, hecuje nás a děláme různé výzvy.

Kdo si myslíš, že vyhraje letošní ženskou extraligu?

Myslím si, že asi VK Dukla Liberec, má to rozehrané. Ale třeba to otočí VK Královo Pole.