9.10. 2022 Starší žákyně se v elitní skupině krajského přeboru neudržely

10.10.2022

Po snadném postupu z kvalifikační skupiny starších žákyň krajského přeboru do elitní pětičlenné skupiny A se bohužel našim žákyním nepodařilo v této skupině udržet, když obsadily 4 příčku celkové tabulky skupiny A. Výsledky družstev na 2.-4. místě jsou velmi vyrovnané. "Bohužel" pro nás byl v této sezóně 2022/2023 změněn systém postupů a sestupů ze skupin, kdy z každé skupiny v prvních dvou kolech postupují a sestupují 2 týmy, ještě vloni bychom se ve skupině udržely.

Ve skupině A se potkaly týmy, jejichž hráčky se pravidelně účastní krajské volejbalové akademie MS KVS a kromě Bílovce jsou v každém týmu min. 1-2 hráčky, které se zúčastnily Letní olympiády dětí a mládeže 2022 v Olomouci.

1. VK Raškovice A - TJ Ostrava A (1:2)

Naše hráčky v prvním utkání s TJ Ostrava předvedly v prvním setu kvalitní a nebojácný výkon, minimum chyb na naší straně a nervozita na straně Ostravy, přivedla k vítězství 25:19 naše hráčky. Ve druhém setu bohužel nastal obrat, přestalo se dařit naši nahrávačce, kazili jsme servis, Ostrava raškovické hráčky dostala pod tlak, ze kterého se nedostaly a prohrály 16:25. V tiebreaku se projevila nějaká nervozita, snad z výhry nad Ostravou, a i když se zlepšily  na podání, hráčky chybovaly v útoku i na příjmu, jako by je bacil nějaký bacil, který se šířil z jedné na druhou :-(. Celkově tedy prohra 1: 2 a trochu zklamání, protože vítězství, které by později zajistilo udržení ve skupině, bylo na dosah.

2. VK Raškovice A- ŠSK Bílovec A (2:1)

Po pauze ve druhém kole se raškovické žačky ve třetím kole potkaly se soupeřem z přípravného turnaje. ŠSK Bílovec A patří k týmům, které mají velmi vyrovnaný tým. Naše hráčky předvedly velmi kavlitní a bojovný výkon. trenérka změnila sestavu, kdy na nahrávce nastoupila Lotka Pánková, hrající na bloku ve většině utkání, ale také naše náhradní nahrávačka. Na blok nastoupila Elen Malyšková, která podala výborný výkon a zvýraznila razanci našeho útoku.

První set sice prohra, ale vyrovnaný výkon, kdy trenérka viděla náznaky, že Bílovec je k poražení. Ve druhém setu to svou bojovností, vytrvalostí a chutí vyhrát hráčky dokázaly a zvítězily 25:21. V tiebreaku se na nahrávku vrátila Kája Václavková, Elen Malyšková tentokrát posílila útok z hlavního kůlu a Lotka se vrátila na pozici blokařky. Výborný výkon Vendi Ožanové, hlavní blokařky, stabilizovaný a spolehlivý výkon Emy Bonkové (hráček, které byly v základní sestavě na LODM) na pozici hlavní přijímající smečařky se s podporou a kvalitní výkonem ostatních hráček podařilo zvítězit nad těžkým soupeřem z Bílovce v tie breaku 15:13 a celkově 2:1.

3. VK Raškovice A- TJ Sokol Frýdek-Místek A (0:2)

Nejlepší tým skupiny A a favorit na celkového vítěze krajského přeboru čekal naše hráčky ve čtvrtém kole. V tomto utkání byla vidět u hráček psychická i fyzická únava z předchozího utkání. Vítězství však nedaly raškovické hráčky Frýdku zadarmo a bojovaly ještě v prvním setu o každý míč. Druhý set již byl plně v režii Sokola, když zvítězily nad našima hráčkama 25:10.

4. VK Raškovice A - Happy Sport Opava (2:0)

Svým projevem v předchozích utkáních nás čekal nejslabší soupeř skupiny. Do té doby neuhrála Opava s ostatními týmy ani jeden set. Na utkání s námi čekala cca hodinu, než naše hráčky dohrály své třetí utkání. Aby si některé naše hráčky odpočinuly postavila trenérka na hříště hráčky, které doposud příliš nehrály. Aničku Hosnédlovou, které po pár nevydařených míčích v prvním utkání druhého setu s TJ Ostrava, spadlo sebevědomí a Natku Dvořákovou, které nervozita z kvalitní hry soupeřek svázala nohy.

V prvním setu s Opavou odpočívala tedy Elen Malyšková a Bára Novotná (výborná mladší žákyně), střídala také Ema Bonková. Tento set jsme prohrály 20:25, avšak trenérka již věděla, že sestup do skupiny B je již jasný, s Opavou bychom museli vyhrát za 3 body a nepustit jim více než 20 míčů, což se současnou únavou hráček bylo velice obtížné.

Druhý set, kdy nastoupila základní sestava, již byl zcela v režii raškovických hráček, které vítězstvím 25:12 srovnaly na 1:1. Celkově nakonec tedy výhra 2:1 nad Opavou nám zajistila 5 bodů v tabulce a celkově 4. místo, sestup do skupiny B, odkud se budeme snažit opět postoupit do elitní skupiny krajského přeboru, do které v letošní sezóně se základní sestavou družstva patříme.

Hodnocení trenérky trenérky Šárky Sonnkové: Hodnotím celkový výsledek v dosavadním průběhu krajského přeboru velmi kladně a jsem nohama na zemi. Je pravdou, že pomýšlím udržet se v této sezóně v elitní skupině a patřit mezi nejlepších 5 družstev v kraji. Vím však, že celý tým drží kvalitou hráčky Ema Bonková a Vendy Ožanová, které mají nejvíce zkušeností. Ty jsou dány množstvím odehraných utkání v loňské sezóně (ČP kadetky, OP žactvo, KP starších žákyň, turnaje KVA a nespočet odtrénovaných hodin navíc v rámci krajské volejbalové akademie a přípravy na LODM). Pokud tyto hráčky budou chybět, herně má náš tým nejvýš na druhou pětku v kraji. I když mnoho hráček udělalo během loňské sezóny a soustředění velké pokroky (Elen Malyšková - vloni mladší žačka, Šarlota Pánková (druhá nahrávačka a blokařka, Natálie Dvořáková, Anna Hosnédlová - smečařka). Naše nahrávačka Kája Václavková se být nahrávačkou teprve učí, protože ještě v loňské sezóně hrála na postu smečařky nebo univerzálky, ale zlepšuje se zápas od zápasu a když bude pilně trénovat a vydrží ji zdraví po celou sezónu, bude z ní velmi dobrá nahrávačka. Ke kolektivu starších žákyň neodmyslitelně patří opory mladších žaček, avšak vzrůstem zatím malé, Bára Novotná na postu smečařky a  Stela Bonková na postu libera, které odvedly v tomto kole výbornou práci v poli a bez nich bychom neodehrály tak kvalitní utkání.

Máme hráčky, které nastoupily do kolektivu v 1. polovině roku 2022 (Annastasia Kovalová-již je součástí týmu A, Amálie Rucká, Helena Lisníková, Helena Foldynová, Natálie Lisníková) a věřím, že se postupně budou do hry v krajském přeboru také zapojovat, nyní tyto starší žákyně (2008) zahájí sezónu 15.10. za družstvo starších žaček - tým B spolu s dalšími hráčkami (2009) kvalifikací okresního přeboru žactva.