VÍTÁME NOVÉ ČLENY

FAKTA & MÝTY volejbalového klubu Raškovice: 6.díl: Nekonči dříve než si začal!!!

11.05.2020

Připravili jsme pro Vás sérii dílů, které popisují jednotlivé mýty VK Raškovice, se kterými se jako trenéři, funkcionáři a příslušnicí klubu setkáváme, a kterým chceme navždy udělat přítrž. Jednotlivé díly budou vždy doplněny o krátký zábavný komiks popisující danou situaci. Prosíme o zpětnou vazbu do komentářů pod příspěvkem a sdílení mezi lidi, ať už sociálními sítěmi nebo vyprávěním mezi kamarády, rodinnými příslušníky a dalšími lidmi z okolí.  

MÝTUS: 

S rozvojem barevného minivolejbalu a náborů dětí již od 1. třídy se setkáváme s dvěma mýty, které sebou přináší trend začít s konkrétním sportem od raného věku. Stává se nám, že si děti i rodiče po několika letech trénování v přípravce a účastí na turnajích barevného minivolejbalu v 5.-6. třídě myslí, že už všechno umí nebo naopak je naše všeobecná pohybová příprava a učení se, nebaví, protože si mysleli, že přijdou a budou hned volejbal hrát, tak jak to viděli v televizi. Bohužel sport, kterým je volejbal, přináší tato fakta.

FAKTA:

Než si děti opravdový volejbal zahrají, čeká je opakovaný nácvik mnoha specifických činností než se dostanou do povědomí hráče. Tomu však předchází všeobecná příprava pohybových dovedností, základy atletiky, gymnastiky a jiných míčových sportů. Bohužel volejbal je velmi náročná hra na koordinaci, stabilitu a trpělivost. Hráči potřebují rychlost, výbušnost, sílu. V začátcích se děti musí naučit také správně chodit, běhat, skákat, nebát se míče, umět jej chytit a hodit různými způsoby. Děti se učí komunikovat a spolupracovat mezi sebou, což je velice důležité v kolektivním sportu, ve kterém si jeden bez druhého nezahraje. Také naučit se prohrávat a zažít radost je důležité a k tomu v začátcích pomáhají právě turnaje barevného minivolejbalu, který je určen pro děti od 1. - 6. třídy. Bohužel trpělivost "učit se", když "to nejde" hned, děti brzy odradí a přestanou na volejbalové tréninky chodit. 

Než se dostanou k opravdovému volejbalu, který je o herních kombinacích, rozvoji základních volejbalových činností, nácviku různých druhů nahrávek, příjmů, podání, útoků a kdy to již opravdu začíná být zajímavá a fyzicky náročná hra, tak oznámí, že je to už nebaví.