VÍTÁME NOVÉ ČLENY

                      Sobota 6.4. - Neděle 7.4. 2019:                      Předkolo Mistrovství České republiky mladšího žactva

08.04.2019

Skupina E předkola MČR mladších žaček se konala v Pardubickém kraji ve městě Svitavy.

Tým mladších žaček VK Raškovice se zúčastnil za poslední 3 roky už podruhé této vrcholné fáze sezóny a svědčí to o velké kvalitě této mládežnické kategorie. Trenérky Šárka Sonnková, Eva Blahutová a v minulé sezóně, také Lucie Slováková, předvedly vynikající výkon při výchově těchto ročníků a bez nich bychom se určitě těchto akcí nemohli zúčastnit. 

Když se vrátíme do minulosti a vzpomeneme, v jaké sestavě odjely hráčky do Brna (Předkolo MČR mladších žaček 2016/2017), tak si musíme uvědomit, že tým byl složen převážně z hráček ze sedmých tříd (základní sestava) a doplněn hráčkami ze šestých tříd. 

Tento víkend jsme odcestovali do Svitav v daleko mladší sestavě, která ještě bude mít čas, ukázat se v dalších sezónách mladších žaček. V základní sestavě jsme měli jen 2 hráčky ze sedmé třídy. 

Cílem bylo především sbírat zkušenosti z velkých turnajů, hrát proti silným týmům z mládežnických volejbalových center a ukázat holkám, jakým způsobem se hraje v jejich kategorii na té nejvyšší úrovni (viz. týmy, které mají tréninky 5-8x týdně). 

Tým byl složen: 

7. třída: Vanessa Strašilová (kapitánka), Anna Václavková, Bára Kotásková

6. třída: Simona Blahutová (asistentka kapitánky), Sára Javorová (asistentka kapitánky), Ludmila Hlisnikovská, Ema Babulíková, Anna Babulíková, Natálie Peterová, Veronika Hostačná, 

5. třída: Ema Bonková

  • První den jsme měli na programu 4 utkání. K prvnímu jsme nastoupili ihned po příjezdu v 9:00 h. proti družstvu Svitavy B.

VK RAŠKOVICE - SVITAVY B      0:2 (-18,-22)

K prvnímu zápasu jsme nastoupili proti domácímu celku ze Svitav a od začátku bylo vidět, že to je soupeř na naší úrovni. Zápas doprovázel velký počet chyb z obou stran. Záleželo jen, kdo jich udělá méně. Bohužel hráčky z VK Raškovice měly za sebou náročnou cestu, brzké vstávání, a zřejmě také proto nepodaly výkon, na který jsme zvyklí z krajského přeboru. Prohrály se soupeřem 2:0. 

VK RAŠKOVICE - TJ SOKOL BEDŘICHOV     1:2 (-18,22,-6)

Ke druhému zápasu jsme se připravovali proti týmu, který byl o poznání lepší než Svitavy B a spadal do kategorie těžších utkání. Soupeř dokázal smečovat ze všech postů, jak z hlavního kůlu, ze středu, z trojky, tak i z nahrávky za hlavu na univerzálku. V šatně jsme si řekli na tohoto soupeře taktiku a děvčata ji dokázala držet až do tie-breaku. Skvělým pohybem v hřišti, bez zbytečných chyb a výborným servisem jsme dokázali soupeře dostat pod tlak a ten začal chybovat. Odměnou nám byl vyhraný druhý set. Bohužel v tie-breaku jsme taktické pokyny opustili, které nás podržely hlavně ve druhém setu a začali jsme hodně chybovat. V podstatě jsme dostali soupeře na koně, který už zápas nepustil a svou agresivitou utkání dotáhl do vítězného konce. 

VK RAŠKOVICE - VK KP BRNO   0:2 (-10,-5) 

Ke třetímu utkání jsme nastoupili proti jednomu z nejtěžších týmů VK KP Brno (společně s Olympem Praha nejlepší týmy skupiny E) naší skupiny. Centrum mládeže na jihu Moravy, základna přesahující 100 dětí do 7. třídy mluví za vše. Výšková, silová i technická převaha - to vše bylo na straně Brna. Na naší straně zase převládal elán a chuť k tomu, abychom se ukázali a zahráli si vyrovnaně s tímto velkým klubem. I když jsme prohráli podle výsledku drtivě, tak holky si z toho odnesly obrovskou porci zkušeností a zážitků. 

SVITAVY A - VK RAŠKOVICE  2:1 (17,-19,10) 

Ke čtvrtému zápasu jsme nastoupili opět proti družstvu z domácího prostředí, který spadal do kategorie těžších a my jsme opět překvapili a dokázali favorita utkání potrápit. Tento zápas hodnotíme jako nejlepší, nejúspěšnější a chybělo opravdu málo a kousek štěstíčka k výhře. Zápas byl vyrovnaný po celou dobu hry, my jsme opět dodržovali taktiku, jako v utkání s Bedřichovem, která vycházela, hráli jsme chytře do rohů hřiště, ulívali jsme za bloky a při dobrém příjmu a nahrávce jsme dokázali také úspěšně bodovat smečařským úderem. V tomto utkání jsme se mohli opřít o opory týmu a střídající hráčky na lavičce, které výborně povzbuzovaly. V tomto utkání jsme ukázali, že jsme tým, který táhne za jeden provaz. Radost, vůle a bojovnost nás zdobila až do tie-breaku. který jsme opět začali velice laxně. Jako v zápase s Bedřichovem jsme upustili od toho, co jsme si domluvili. Než jsme se vzpamatovali a začali opět dodržovat pokyny trenérů, prohrávali jsem 9:1. Naše hráčky to, ale "nezabalily", vrátily se ke své hře a bojovaly až do konce. 

Po večeři jsme měli sportovní program, byli jsme pozváni na zápas nejvyšší soutěže basketbalu mužů Svitavy - Opava

  • Druhý den nás čekaly 3 zápasy. První utkání jsme začínali opět v 9:00 h, tentokrát se silným soupeřem Olympem Praha.

OLYMP PRAHA A - VK RAŠKOVICE    2:0 (17,13) 

Ano, vidíte to správně, Olymp Praha, tým z hlavního města, a my VK Raškovice s 1894 obyvateli jsme uhráli 17 a 13 bodů. Nebýt nešťastné "koncovky" prvního setu, možná bychom uhráli bodů více. K prvnímu zápasu druhého dne jsme dostali druhého nejtěžšího soupeře, který nakonec po boji dokonce porazil i VK KP Brno. Děvčata se, ale nehodlala smířit s tím, že nás porazí a tak to vypadalo i na kurtu. Holky se snažily, povzbuzovaly a hrály místy i nad své možnosti. Byla z toho sice prohra 2:0, ale za tým trenérů jsme byli velice spokojeni. 

VK RAŠKOVICE - JISKRA HAVLÍČKŮV BROD    0:2 (-15,-17) 

Ve druhém zápase druhého dne jsme hráli proti týmu zase z kategorie těch těžších.  A i proti tomuto soupeři jsme vzdorovali až do koncovek obou setů. Bohužel vždy kolem 15 bodů jsme začali ztrácet. Na podání přišla hráčka, která nám dokázala dát několik nekompromisních dělových plachtících podání, na které nejsme v naši krajské soutěži skupiny B zvyklí. Prohráli jsme, ale se ctí.  

LÁZNĚ BĚLOHRAD - VK RAŠKOVICE    2:0 (23,19) 

K poslednímu zápasu druhého dne a celkově k sedmému zápasu v předkole MČR jsme nastoupili proti týmu, stejně jako v prvním zápase, který byl herně na naší úrovni. Výškově jsme opět působili jako David a Goliáš, jako ve všech utkáních. Děvčata již byly velice unavené, přesto byl zápas vyrovnaný. Hráčky již nedokázaly zopakovat výkon, který byl viděn proti lepším týmům a prohrály 2:0. Pomohl k tomu také neuvěřitelný obrat Lázní v prvním setu a herní nesoustředěnost a chybovost našich hráček. Za stavu 22:17 (pro VK Raškovice) a při podání, kdy hráčka proti nám podávala spodem, nedokázaly naše děvčata jakkoliv odehrát míč na stranu soupeře. Dopomohlo k tomu možná i zranění hráčky ze základní sestavy, ale my trenéři jsme tomu ještě cestou zpátky nemohli uvěřit. Na druhý set už nezbyla, jak fyzická, tak psychická síla. Holky se sice ještě snažily bojovat a něco s výsledkem udělat, ale Lázním vyšlo vše, a na co "šáhly", to byl úspěšný bod". 

Zpracoval: Jan Sonnek 

HODNOCENÍ HLAVNÍ TRENÉRKY: 

Na předkolo MČR jsme odjely s cílem získat co nejvíce zkušeností, seznámit raškovické hráčky s herní úrovní volejbalu, který hrají špičkové týmy ČR v jejich věku a v neposlední řadě ukázat, že i v malé vesnici hrát volejbal umíme. Myslím, že to vše se nám podařilo. Přestože jsme se umístily na posledním místě a vyhrály v této konkurenci "jen" 2 sety, byly okamžiky, kdy jsme většinu týmů naši hrou potrápily. Samozřejmě mě mrzí, že jsme naše světlé okamžiky, trpělivost a soustředěnost nedotáhly až do konce celého utkání. Věřím však, že tento poměr sil v rámci předkola Mistrovství České republiky mnohé hráčky povzbudil k dalšímu trénování a chuti se zlepšovat. 

Děkuji všem hráčkám základní sestavy i těm střídajícím, které tvořily nedílnou součást družstva, za reprezentaci našeho klubu a naši obce Raškovice.